הסכם גירושין

הסכם גירושין – הדרך הנוחה לסיום הנישואין

הסכם גירושין מסדיר את דרך פרידת הזוג, את פירוק התא המשפחתי וצופה קדימה למנוע מחלוקות בעתיד על עניינים רלבנטיים כמשמורת הילדים, מזונות וחלוקת רכוש.

הסכם גירושין יאפשר לסיים את הנישואין בדרך נעימה יותר. גירושין מלווים לרוב בהליך משפטי מורכב ומתיש הגוזל זמן, משאבים נפשיים וכלכליים. עריכת הסכם גירושין תחסוך את העימות בערכאות המשפטיות כבר מן ההתחלה. בני הזוג שהחליטו על פרידה יסדירו ביניהם את כלל המחלוקות בעניין הגירושין וימנעו מההליך המתיש בבית המשפט או בבית הדין מלבד דיון קצר לשם אישור ומתן תוקף משפטי להסכם.

עריכת הסכם הגירושין יכולה להתבצע בכל עת:  עם ההחלטה על הפירוד, טרם הפנייה לערכאות המשפטיות וכן ניתן לערכו גם תוך כדי ההליכים ובכך לסיים את ההתכתשות בין כתלי בית המשפט.

הסכם גירושין – תוקף משפטי

הסכם גירושין מקבל תוקף משפטי לאחר אישורו בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

בניגוד להסכם רגיל שהוא בר תוקף עם חתימתו, הסכם גירושין אשר לא קיבל את אישור בית המשפט איננו הסכם מחייב משפטית. כך לדוגמא לעניין מזונות, אם יכולה לפנות להוצאה לפועל רק לאחר קבלת האישור מהערכאה המשפטית.

יש לציין שאישור ההסכם אינו הליך פורמאלי בלבד. לעתים הערכאה המשפטית תסרב לאשר "הסכם גירושין" במידה ותמצא שהוא נוגד את טובת אחד הצדדים, פוגע בזכויות הילדים, נוגד את תקנת הציבור ועוד.

תכולת הסכם הגירושין

הסכם גירושין מותאם ספציפית לכל מקרה ונסיבותיו. ההסכם חייב להיות מנוסח באופן מדויק ומפורט כשהוא פותר את המחלוקות הקיימות בין בני הזוג ואת אלו העתידות לבוא.

הסכם גירושין יעסוק בדרך כלל ב- 4 הסוגיות המרכזיות בתיק גירושין:

1. משמורת הילדים  – ייקבע בהסכם מי הוא ההורה המשמורן כאשר לרוב האם תקבל את התפקיד אך כיום מתחזקת מגמת המשמורת המשותפת. הסעיף יכלול התייחסות מפורטת ככל הניתן לסוגיות העלולות ליצור מחלוקות עתידיות: הסדרי הראייה במהלך השבוע, חגים וחופשות, באיזה מסגרת חינוכית ילמדו ועד כיצד ומתי ניתן להוציאם לחו"ל.

2. מזונות הילדים – תשלום המזונות מחייב קשר של חיוב כספי לאורך תקופה ארוכה (עד גיל 18-21 של הילד) בין בני הזוג המעוניינים להיפרד וכתוצאה מכך מהווה "סלע מחלוקת" בעריכת הסכם הגירושין. בהסכם יקבע סכום דמי המזונות עבור כל אחד מהילדים, הכולל גם הוצאות מדור ואחזקתו. בהסכם יוסדרו גם הוצאות נוספות כדוגמת הוצאות רפואיות וחינוכיות נוספות: טיפולי שיניים- אורתודונטיה,  טיפול פסיכולוגי, שיעורים פרטיים ועוד.

3. חלוקת הרכוש – בהסכם הזוג יסדיר את ההיבטים הרכושיים, באיזה אופן יחולק רכוש התא המשפחתי. כיצד יחולק: דירת המגורים, המטלטלין, כספים בבנק (עו"ש וחסכונות), זכויות סוציאליות ולעתים אף תקבע חלוקה של "ההון האנושי" – נכסי קריירה ומוניטין.

4. סידור הגט – עם ההסכמה של בני הזוג על הגירושין יגישו בקשה מוסכמת לבית הדין הרבני לאישור הסכם הגירושין ולסידור הגט. בקשת הגירושין תוגש בצירוף העתק של הסכם הגירושין שאושר על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

הסכם שלום בית ולחלופין גירושין

מטרת הסכם "שלום בית ולחלופין גירושין" היא לנסות להציל את התא משפחתי שעומד בפני גירושין. הסכם זה כולל הן את התנאים ליצירת "שלום בית" והן את התנאים הנובעים מכישלון הניסיון לשלום בית, כלומר "גירושין".

ההסכם מאפשר לנסות לגשר על המחלוקות בין בני הזוג ולשקם את "השברים" בתא המשפחתי ובמקביל להסדיר מראש את תנאי הסכם הגירושין במידה ויחליטו להתגרש. 

בחלקו הראשון של ההסכם, בהסכם שלום הבית יש לכלול הגדרה ככל שניתן מדויקת של יצירת תנאים שיאפשרו את "שלום הבית": הסדרת שעות שהייה משותפת בבית, התייחסות לחיי האישות, חלוקה במטלות הבית, יציאה לבילויים משותפים, סוגיות הקשורות במשפחה המורחבת: קשר עם קרובי משפחה של בני הזוג ועוד.

הסכם זה, בדומה ל"הסכם הגירושין" חוסך את המאבק בין כתלי בית המשפט ומסדיר מראש את חלוקת המשמורת, מזונות, רכוש והליכי הגירושין.

בדומה להסכם גירושין יש לאשר את ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, על מנת שיקבל תוקף משפטי.

לייעוץ משפטי וייצוג אישי, מקצועי ודיסקרטי בנושא הסכמי גירושין צרו קשר עוד היום לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות

08-6449300   052-9217258

לפגישת ייעוץ

עוד בנושא:

עקבו אחרינו

בואו נדבר

לייעוץ התקשרו