הסכם ממון

עריכת הסכם ממון דורשת ייעוץ וטיפול של עו"ד לענייני משפחה. מתלבטים, עולות שאלות או כבר החלטתם לערוך הסכם ממון ולהסדיר את העניינים הנוגעים לרכוש ופיננסים בינכם?  לקבלת ייעוץ מוזמנים לפנות – עורך דין יזהר מאירוב, משרד העוסק בדיני משפחה ומעמד אישי, מתמחה בעריכת הסכמים. מציע לכם ייעוץ מקצועי, אישי ופרטני. ליווי צמוד מפגישת ייעוץ ראשונה ועד אישור ההסכם בערכאה המשפטית.

חוק יחסי ממון

חוק יחסי ממון בין בני זוג קובע שתי ברירות להסדרת היחסים הממוניים: הראשונה היא הסדרה באמצעות הסכם , עריכת הסכם ממון בו בני הזוג טרם הנישואין, במהלך הנישואין או לקראת הגירושין ובו תקבע דרך חלוקת הנכסים במקרה של פרידה. החוק קובע שבמידה ולא יערך הסכם ממון , חלוקת הנכסים תהיה בהתאם להסדר איזון משאבים הקבוע בחוק. בהתאם להסדר זה תתקיים, בתום הנישואין (גירושין או מוות), חלוקה שווה של הרכוש המשותף של בני הזוג.

הסדר איזון משאבים

כאשר בני זוג לא חתמו על הסכם ממון יתקיים הסדר איזון משאבים אשר משמעו שבמהלך הנישואין /החיים המשותפים יכול בן זוג לנהל את ענייניו הרכושיים  באופן עצמאי. רכוש כל אחד מבני הזוג נותר רשום על שמו ושייך לו. איזון המשאבים יתבצע בעת פרידת בני זוג או למרבה הצער עם פטירתו של אחד מהם אזי  יחולקו באופן שוויוני   כל הזכויות והחובות של בני הזוג שנצברו במהלך חייהם המשותפים, בהתאם לערכם במועד הפקיעה. אין זה משנה על שם מי הנכס רשום, החישוב לוקח את כלל הנכסים הרשומים על שמם בניכוי החובות שצברו ומחלק באופן שוויוני בין בני הזוג. נכסים שהחוק החריג והינם ניתנים לאיזון הינם נכסים שהתקבלו בירושה או במתנה והבעל או האישה דאגו להפרידם מהנכסים המשותפים.

החלוקה על פי החוק  תכלול את כלל הרכוש שנצבר במהלך תקופת החיים המשותפת: הן הרכוש המשפחתי-דירת המגורים, חשבונות בנק, ניירות ערך ועוד והן הרכוש העסקי שנצבר על ידי מי מבני הזוג במהלך התקופה המדוברת.

ההסדר כולל גם זכויות ממוניות וסוציאליות שנצברו: פנסיות, ביטוחים (ביטוח מנהלים, ביטוח חיים), קרנות השתלמות ועוד.

החוק מאפשר לכלול בחישוב הרכוש גם נכסים שאינם מוחשיים כמו כושר השתכרות עתידי של בן הזוג וזאת בתנאים מסוימים (כגון : הישארות בן הזוג השני בבית, הקרבה מצד בן הזוג ועוד).

מכל הזכויות שנצברו יש להחסיר את החובות שנצברו במהלך הנישואין ואת היתרה שנצברה יש לחלק בין שני בני הזוג.

תנאים להסכם ממון

בהתאם לחוק יחסי ממון קיימים כמה תנאים לחוקיות ההסכם: ראשית, ההסכם יערך בכתב. הסכם אשר נערך טרם הנישואין אין חובה לאשרו בבית משפט למשפחה או בית דין רבני וניתן לקבל אישור ההסכם ע"י נוטריון או רושם נישואין. הסכם ממון אשר נערך בזמן שבני הזוג כבר נשואים יאושר אך ורק על ידי שופט בית משפט לענייני משפחה או דיין בבית דין רבני. השופט או הדיין יוודאו כי בני הזוג הבינו את הכתוב בהסכם והמשמעויות האפשריות. הסכם ממון שאושר מקבל תוקף של פסק דין. כל שינוי עתידי בהסכם הממון דורש אישור, כפי שנעשה באישור ההסכם המקורי של שופט בית המשפט לענייני משפחה או דיין בית הדין הרבני.

למה לעשות הסכם ממון

לעריכת הסכם ממון כמה יתרונות משמעותיים לשני בני הזוג: ראשית הוא מסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג עם פקיעת הקשר ללא כניסה להליכים משפטיים ומונע תקופה ארוכה של התדיינות הכוללת מתחים, מחלוקות משפחתיות והוצאות כספיות. הסכם ממון מאפשר ליצור תהליך קצר, המתחשב ברצונות הצדדים ומקצר את תהליך הפירוד. ההסכם מבטיח את זכויות בני הזוג ויש בו משום הענקת יציבות ושקיפות בין בני הזוג כאשר כל אחד מהם מודע מראש לזכויותיו הממוניות והרכושיות וגם לחובותיו.

  בני זוג שמעוניינים במחשבה קדימה, טרם הנישואין או במהלכם מוצאים בהסכם ממון אפשרות נוחה ליצור הסדר הגון וראוי , על פי רצונותיהם, ללא  תכתיבי החוק בעניין "איזון המשאבים". בנוסף, ההסכם מאפשר לבני הזוג לשנות את היקף השיתוף, על פי רצונותיהם, בניגוד להסדר הנוקשה המופיע בחוק:  מחד הם יכולים להגדיר נכסים מסוימים (לדוגמא כאלו בעלי סיכונים עסקיים) שלא יהיה קיים כלל שיתוף בתקופת הנישואין וחס וחלילה בעת הפרידה, מנגד בני הזוג יכולים להחליט כי השיתוף יכלול נכסים הרשומים על אחד מבני הזוג כבר מראשית הקשר ולא רק בעת הפקיעה.

הסכם ממון יערך בשכיחות גבוה כאשר משפחת אחד הצדדים מעבירה טרם או עם הנישואין רכוש יקר ערך עבורם ומעוניינת להבטיח שאותם נכסים או ממון יישארו עם בן משפחתם בעת הפירוד.

לייעוץ משפטי וייצוג אישי, מקצועי ודיסקרטי בנושא הסכם ממון  צרו קשר עוד היום

לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות –                08-6449300 052-9217258

לפגישת ייעוץ

עוד בנושא:

עקבו אחרינו

בואו נדבר

לייעוץ התקשרו