תביעה לשלום בית

תביעה לשלום בית  הינה בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני מאחר והינה תביעה בגדר "ענייני נישואין". תביעה זו מוגשת על ידי אחד מבני הזוג או לחלופין מוצעת ע"י בית הדין במהלך הליך הגירושין כאשר הדיינים סבורים שיש סיכוי להצלחת הליך שלום בית בין הצדדים.

בית הדין בהחלטה על ניסיון לשלום בית יחייב את אחד מבני הזוג לחיות חיי אישות עם בן הזוג האחר ולקיים עמו מערכת יחסים תקינה כבעל ואישה.

בלא מעט מקרים, קיים שימוש בתביעה לשלום בית כצעד טקטי המאפשר להגיש בקשות למתן סעדים זמניים ומונע הליכים כתשלום מזונות אישה, מכירת הדירה ועוד (ראה עניין "צו למדור ספציפי להלן).

מחד, פסק דין בעניין שלום בית הוא פסק דין "ללא שיניים" אף אם יופר אין אפשרות לפעול ולדוגמא לפנות עם פסק הדין אל ההוצאה לפועל או גורם אחר. מאידך, קיימות סנקציות שבית הדין יכול להפעיל "בתוכו". בית הדין אשר נתן החלטה שעל הצדדים לנסות להגיע לשלום בית ואחד הצדדים איננו מקיים מאמץ יכול להכריז עליו כמורד. משמעות ההכרזה כמורד הינה שלדוגמא, האישה יכולה לבקש גט פיטורין ולשלם לה כתובתה (אף טרם הסתיימו הגירושין).

בנסיבות מסוימות בית הדין לא נוטה לקבל תביעה לשלום בית. כך במקרה שבעל החושד שאשתו בגדה בו ייטה בית הדין לאפשר ניסיון לשלום בית ואף ייתכן ויחייב בגט את הבעל מאחר ואשתו אסורה עליו.

בקשה ל" צו למדור ספציפי"

לעיתים קרובות מוגשת יחד עם התובענה ל"שלום בית" גם בקשה ל"מדור ספציפי" . תובענה זו ברוב מוחלט של המקרים מוגשת על ידי האישה כדי שיתאפשר לה להמשיך ולהתגורר בדירת המגורים המשותפת כדי שניתן יהיה לנסות לקיים שלום בית.  צו זה מופעל פעמים רבות כחלק מהטקטיקה של מניעת פירוק שיתוף (חסימת האפשרות למכור את דירת המגורים). צו זה אינו מוגבל בזמן וכל עוד הבעל לכאורה אשם בקרע ולא הביא עילה לגירושין, יישאר הצו. לפי החלטת בג"צ צו למדור ספציפי גובר על החלטה קודמת של בית משפט לפירוק שיתוף.

לייעוץ משפטי וייצוג אישי, מקצועי ודיסקרטי בנושא תביעה לשלום בית צרו קשר עוד היום לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות 

08-6449300 052-9217258

בואו נדבר

לייעוץ התקשרו